grip

warning: Creating default object from empty value in /home/bilim/domains/bilimvadisi.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Domuz gribi hakkında sıkça sorulan sorular-3

Hastalığa yakalanan kişiler ne kadar süreyle bulaştırıcıdır?
Kişiler, belirtilerin başlamasından bir gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdırlar. Çocuklar, (özellikle küçük çocuklar) 10 güne kadar bulaştırıcı olabilir. Kişilerin hastalık belirtileri devam ettiği sürece potansiyel bulaştırıcı olarak kabul edilmelidir. Çocuklarda bu süre 10 güne kadar uzayabilmektedir.

Domuz gribi hakkında sıkça sorulan sorular-2

Aşının koruyuculuğu yüksek midir? Tek doz aşı yeterli midir?
Gelecek yıl mevsimsel grip aşısı dışında ayrıca pandemik H1N1 aşı olmak gerekecek mi? Aşının koruyuculuğu yüksektir. 9 yaş üstünde tek dozun yeterli olabileceği kabul edilmektedir. DSÖ Güney Yarımküre için mevsimsel grip aşısı içine pandemik HıNı virüsünün konmasına karar vermiştir. Önümüzdeki grip sezonunda Kuzey Yarımküre için de benzer bir uygulama düşünülmektedir.

Domuz gribi hakkında sıkça sorulan sorular-1

Pandemik H1N1 Gribi nasıl bir hastalıktır?
Yeni bir grip virüsüyle oluşan bir hastalıktır. İnsanlar bu virüsle daha önce karşılaşmadıkları için hastalığa karşı bağışık değildirler.
Belirtileri mevsimsel griple benzerdir. Bu iki grip ancak özel laboratuvar tetkikleri ile ayırt edilebilmektedir. Normal grip daha ziyade kronik hastalığı olan yaşlılarda ağır hastalık ve ölüme yol açarken, bu virüsle oluşan gripte ise hastalananların yarısı ve ölümlerin yaklaşık beşte biri çocukluk yaş grubundadır. Bununla birlikte hastalığın dünyada da, Türkiye’de de genellikle hafif ve orta şiddette geçirildiği görülmektedir.

Domuz Gribinin Serüveni

2009 yılında dünyayı tehdit eden A/H1N1 virüsü, ilk defa 1918'de İspanya'daki grip salgınında ortaya çıkmış ve dünya çapında en az 20 milyon insanın hayatına mâl olmuştur. Virüsün domuzlara bu salgın sırasında bulaştığı tahmin edilmektedir. 1970'li yıllardan itibaren izlenmeye başlanan virüs, 1979'da Avrupa'daki domuzlarda teşhis edilebilir seviyelere ulaşmıştır. Avrupa'daki bu H1N2 virüslerinin genomuna 1970 ve 80'li yıllarda yeni NA (nöraminidaz), HA(hemaglütin) ve diğer viral genler katılmıştır. 1976'da New Jersey'deki (ABD) askerî bir kampta, domuzda çeşitlenmiş yeni bir H1N1 gribi virüsü sebebiyle bir kişi ölmüş;

Grip, Gebelik Döneminde Anne Adaylarını Nasıl Etkiler?

Kış aylarında salgın olarak sıkça görülen ve sadece ABD'de her yıl 20 binden fazla kişinin ölümüne neden olan grip hastalığıyla ilgili ciddi komplikasyonları önlemenin tek ve en etkili yolu grip aşısıdır. Gebeliklerinin 2. ve 3. ayları, grip salgını dönemine denk gelen anne adayları grip aşısının hedef kitlesi içinde bulunmaktadır

Gribe karşı 10 basit önlem

Gribe karşı 10 basit önlem

Havaların soğumasıyla hayatımızda yerini alacak gribe karşı direnmenin yolları:

1) Grip aşısını ihmal etmeyin. Özellikle yaşlılar.

2) Sık sık ellerinizi yıkamayı unutmayın.

3) Çalışma masanızı antibakteriyel mendillerle silin.

4) Oda nemlendirici veya burun spreyi kullanın.

5) Düzenli egzersiz ve spor yapın, böylece bağışıklık sisteminiz güçlenir.

6) İyi uyuyun.

7) El sıkıştıktan hemen elinizi yıkayın.

8) Elinizi göz, ağız ve burnunuza değdirmeyin.

Sponsorlu bağlantılar

Anket

Bilim ile ilgilenir misiniz?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş