iletişim

warning: Creating default object from empty value in /home/bilim/domains/bilimvadisi.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Çağın fobisi cep telefonsuz kalma korkusu

Çağın yeni fobisi, “nomofobi” adı verilen, cep telefonuyla iletişim olanağından uzak kalma korkusu...

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, 13 milyon İngilizin “21. yüzyılın bu yeni bağımlılığından” mustarip olduğu ortaya çıktı.

Cep telefonuna bu kadar bağımlılığın sebebinin, insanların aileleri ve arkadaşlarıyla sürekli temas halinde olma arzusu olduğu belirtildi.

Bu insanlar cep telefonlarına o kadar bağımlı oluyorlar ki, telefonun şarjının bitmesi veya telefonu nereye koyduğunu bulamamak streslerini hayli artırıyor.

Türkiye'de internetin en sık kullanıldığı saatler

2009’da ADSL abone sayısı % 7 oranında artarak 6,2 milyona ulaşırken, veri kullanım miktarı % 69 arttı. Türk Telekom’un verilerine göre Türkiye’de internet en yoğun olarak saatler şöyle:
2009’da ADSL abone sayısı % 7 oranında artarak 6,2 milyona ulaşırken, veri kullanım miktarı % 69 arttı. Türk Telekom’un verilerine göre Türkiye’de internet en yoğun olarak saat 20:00-23:00 saatleri arasında kullanılıyor.

Cebimize videolu reklamlar yağabilir

Özellikle de bankalar tarafından gönderilen reklam mesajları kullanıcıların canını sıkarken, şimdi de 3G üzerinden gönderilecek videolu reklamların önü açıldı. İşte detaylar.

Turkcell'in, Turkcell Global Bilgi işbirliğiyle hayata geçirdiği ve Türkiye'de bir ilk olan Turkcell 3G Videocom uygulaması, çağrı merkezi hizmetlerinde yeni bir dönem başlatıyor.

3G

Üçüncü kuşak mobil iletişim teknolojilerine verilen kısaltma. Bu kuşağa ait cihaz ve ağlar IMT-2000 adıyla anılan bir standartı kullanıyor. UMTS bu ailenin en bilinen üyesi.

2G

İkinci kuşak mobil iletişim teknolojilerine verilen kısaltma. Dünyanın farklı yerlerinde farklı sistemler
içermesine karşın ikinci kuşağa dahil olan GSM global anlamda hakim durumda.

U

UMTS (Universal Mobile Telecommunications System):
Evrensel Mobil İletişim Sistemi. Üçüncü kuşakta IMT-2000 ailesinin en çok bilinen ve gelecek vaadeden üyesi. TD-CDMA ve W-CDMA transmisyon metodlarını kullanan UMTS ağlar multimedya uygulamaları ceplere taşıyacak yüksek hızlı veri iletimini sağlayacak.

T

Talk time (Konuşma süresi):
Kablosuz bir aracın, batarya gücünü tüketmeden önce, belirli bir iletim işleminde kullanıldığı süre (telefon görüşmeleri, veri gönderme ve alma). Konuşma süresi, saat ve dakika cinsinden ifade edilir ve iletim daha fazla güç gerektirdiği için bekleme süresinden daha kısadır.

S

Satellite communication:
Uydu iletişimi. Dünya üzerindeki çeşitli istasyonlar arasında veri iletişimi sağlamak için dünya yörüngesindeki uyduların kullanılması.

SIM (Subscriber Identity Module):
Abone Kimlik Modülü. Cep telefonlarında kimlik belirleme çipini taşıyan kart. Abonenin telefon numarası, ağda kimlik belirleme için şifreli bir algoritma, PIN ve abonenin telefon defterini içerir. Üçüncü jenerasyon UMTS ağlarda yerini USIM adlı yeni bir teknolojiye bırakacak.

N

Noise :
Gürültü. İşaretin ve verinin kalitesini düşüren, istenmeyen elektriksel veya elektromanyetik enerji. Sayısal veya analog sistemlerde oluşur, her tip dosya ve iletişimi etkiler.

E

EFR (Enhances Rate):
Gelişmiş Tam Oran. Hücresel sistemlerde ses kalitesini geliştirmeye yarayan bir teknoloji.

ETSI (European Telecommunications Standarts Institute):
Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü. Avrupa’da telekomünikasyon standartlarını belirleyip, gözeten kurum. GSM ve UMTS ağlarında protokol ve iletim metodlarını bu kurum belirliyor.

TDK'dan yabancı sözcüklere Türkçe karşılık

Türk Dil Kurumu (TDK), medya çalışanları için ''Yabancı Sözlere Karşılıklar Kılavuzu'' hazırladı. Kılavuzda idealist'in yerine ''ülkücü'', badminton'un yerine ''tüytop'', CD yerine ''yoğun disk'' kullanılması öneriliyor.

BİR İLETİŞİM ANININ HİKAYESİ

Her insan birçok defa tanıdık biriyle göz göze gelip merhabalaşmıştır. Peki bu bir-iki saniyelik sürecin oldukça uzun ve karmaşık bir hikayesi olduğunu biliyor muydunuz?

O testi geçen tek telefon

Türk Telekomünikasyon Kurumu tarafından belirlenen standartlara uygunluk testinden geçmeyi başaran tek markanın hangisi olduğunu biliyor musunuz?

Bitkilerin Sessiz Dili

Bitkilerin Sessiz Dili

İletişim kurabilmenin en kolay yolu konuşmaktır. İnsan konuşarak çevresindekilere isteklerini, düşüncelerini, neşesini, mutluluğunu kısacası tüm duygu ve düşüncelerini ifade eder. Kuşkusuz bu özellik Yüce Allah'ın insanlara bahşettiği en büyük nimetlerden biridir.

Ses Nakil Memuru Olarak Hava Unsuru

* Gök cisimlerin çarpışması veya patlaması neticesinde ortaya çıkan büyük ses dalgalarının atmosfere iletilmesi nasıl engellenmektedir?
* Aynı ortamda konuşan insanların sesleri birbirine neden karışmamaktadır?
* Ses iletiminde insanı hayrete düşüren mükemmellikler

İnsanı tefekkür ufkundan uzaklaştıran sebeplerden biri olan ülfet, hâdiseleri sıradan bir şeymiş gibi algılamamıza yol açar. Çoğumuz için uyumamız, yememiz, nefes alıp vermemiz, her sabah güneşin doğuşu, gökyüzünün maviliği, gecenin karanlığı ve semâyı süsleyen ay ve yıldızlar birer âdiyâttır. Ne kadar hassas bir ölçüde yaratıldığımızı, bakış açımızı değiştirip âdiyâttan saydığımız şeylerin üzerine dikkatimizi yoğunlaştırdığımızda ancak fark edebiliyoruz.

Sponsorlu bağlantılar

Anket

Bilim ile ilgilenir misiniz?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş